SEKTÖREL HABERLER

Bosmer Üniversitelerde KNX Seminerleri Düzenliyor

Toplam okunma sayısı: 2011
05 May 2015
Sertifikalı KNX eğitim Merkezi olarak İzmir’de faaliyet gösteren ve bina otomasyon sistemleri konusunda KNX çözüm ortağı olarak hizmet veren Bosmer, sistemin Ege Bölgesi’nde tanıtılması ve kalifiye uzman yetiştirilmesi adına düzenlediği KNX üniversite seminerlerine Nisan ayında başladı.

17 Nisan’da İzmir Ekonomi Üniversitesi ve 27 Nisan’da da İzmir Üniversitesi Elektrik-Elektronik Haberleşme Bölümü öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşen seminerlerde “KNX Nedir, Kurulum ve Prensipleri” başlığı altında, KNX konusuna giriş, KNX alt yapısı, binalarda yapılan uygulamalar, enerji verimliliğine yönelik çözümler, KNX programlamanın temelleri, mevcut ürünler, tasarım estetiği, Audi Video sistemleri, güvenlik sistemleri, enerji izleme sistemleri ile entegre olması konuları öğrencilere aktarıldı. Seminerlerde, öğrencilerin KNX konusunda tüm soruları yanıtlandı.

Aydınlatma, panjur kontrolü, ısıtma,havalandırma, su kontrolü, enerji yönetimi, akıllı sayaç ve yanı sıra ev aletleri, ses-video, güvenlik sistemi gibi bütün ev ve bina kontrolü uygulamaları için kullanılan KNX, ISO/IEC 14543-3 CENELEC EN 50090 ve CEN EN 13321-1 VE 13321-2 gibi standartlar tarafından onaylanmış uluslar arası bir standarttır. Yapılan çalışmalar, KNX ev ve bina otomasyon sektörünün gelişme potansiyeli yüksek ve beraberinde birçok fırsatı getiren ve gelişen parlak bir pazar olduğunu göstermektedir. Gelişen bu pazarın en büyük eksikliği Türkiye’de konusunda uzman kalifiye personelin yeteri sayıda yetişmemiş olmasıdır. Otomasyon sektörü, sahip olduğu ileri teknoloji ile enerji verimliliğini destekleyen bir alt yapıya sahip olsa da, bu kaynakların uygulanma ve adaptasyon sürecinde teknik personelin yaptığı hatalar, sonuçları daha büyük maliyetlere sebep vermektedir. Bosmer, başta Ege Bölgesi olmak üzere sektördeki uzman eleman yetiştirilmesi adına 2014 yılından beri sertifikalı KNX Eğitim Merkezi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. KNX konusundaki temel ve ileri düzey bilgilerin teorik ve uygulamalı olarak KNX Eğitim Sertifikalı Uzman Eğitmenler tarafından aktarıldığı Sertifikalı KNX eğitimlerine sektörde profesyonelleşmek isteyen herkes katılabilmektedir.

Bosmer, üniversitelerle yaptığı işbirliği ile KNX ve bina otomasyonu konusunda seminerler düzenleyerek öğrencilerin sektör ile ilgili bilinçlenmesi adına yeni adımlar atmayı hedeflemektedir.Haber: Editör