RÖPORTAJLAR

Çinden Gelen Ürünlere Kota Konulmalı!

Toplam okunma sayısı: 925
06 Tem 2011
Lütfü Bey Çınar Grup hakkında bilgi verebilir misiniz? 1992 yılında firmamız Çınar Grup Saç Metal Profil San. Tic. adı altında saç ve profil satışıyla birlikte çeşitli sektörlere fason imalat yaparak ticari hayatına başlamıştır. Başlangıçta bir aile şirketi olarak kurulan Çınar Grup Lütfü Çınar ve İhsan Çınar kardeşlerin birlikteliğinden müteşekkildir.1996 yılında Yapı Elemanlarına geçiş sürecimizle birlikte markamız olan Çınar ismini de tescil ettirdik.
Çınar Grup; yılların vermiş olduğu sektörel deneyimlerle sürekli kendini yenileyen, teknoloji ve argeye yatırım yapan sektörün önemli oyuncularındandır. Kısa zamanda İskele Kalıp sektöründe söz sahibi olan gurubumuz Dünya standartlarında ürünler üretmektedir. Alışılmışın dışında farklı ürün seçenekleri ile müşterilerine çözümler üreten firmamız rakiplerinin arasından sıyrılarak fark oluşturmayı başarabilmiştir. Ürün çeşitliliğini sadece Türkiye’nin standartları ile değerlendirmeyen Çınar Grup Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinde de tercih edilen bir marka olmuştur. Bu bağlamda sektördeki gelişmeleri yakından takip ettiğimiz gibi kurumsal kimlik çalışmalarından olan TSE belgesi, ISO 9001:2000 belgeleri de kurumumuzda mevcuttur. Türkiye’nin köklü kuruluşlarından olan firmamız bugün 5000 m2 kapalı olmak üzere toplam 9250 m2lik üretim alanına sahiptir. Üretiminde Ereğli demir çelik ürününü kullanan firmamız hiçbir zaman kaliteden ödün vermeden çalışmalarına devam etmektedir.
Öncelikli hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?
Kalite ve güveni ön planda tutan Çınar Grup satış sonrası hizmet ve müşteri memnuniyeti konusunda sürekli kendini yenileyen bir kurumdur. Almış olduğu proje çalışmalarını zamanında teslim eden kurumumuz bu değerleri bir ilke olarak benimsemiştir. Bir insan bir dünya; felsefesinden yola çıkarak ülke ekonomisine sürekli katma değer üreten firmamızın önceliklerinde çalışan sayısını artırmak gelmektedir. 2010 yılında ulaştığımız % 10luk büyüme hedefini 2011’dede yakalamak istiyoruz. Tabi bu konuda firmaların hedeflerini yakalayabilmeleri için Türkiye de ki ticaret yasalarının yetkililerce tekrar gözden geçirilip güncelleştirilmesi ve cezai tedbirlerin ağırlaştırılması kanaatindeyim. Ayrıca tüm sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de merdiven altı diye tabir ettiğimiz gayri resmi kayıtsız iş yapan sayısı çok olduğu için doğal olarak bizim gibi firmaları da olumsuz yönde etkilemekte. Bu negatif duruma asli olarak çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının bir an önce düzenleme getirmesi gerekmektedir. Sanayicinin yükünün yetkililer tarafından hafifletildiği an bizlerin büyüme hedeflerini tutturmakla kalmayıp istihdam içinde ayrıca çalışma yapabileceğimiz unutulmamalıdır. Çin’den gelen ürünler konusunda da kota uygulamasına gidilmesi sektörün yararına olacaktır.
Çınar Grubun ürettiği ürünlerden bahseder misiniz?
Firmamız İnşaat sektörüne çelik konstrüksiyon bina, metal yapı elemanları, ve aksesuarlarının üretimleri ile hizmet vermektedir. İmalatını yaşmış olduğumuz ürünleri sıralayacak olursak teleskobik direkler, sac kapı kasaları, yangın kapıları, metal kapılar, sıva iskelesi, gezer iskele, tribün, tören platformu, taşıyıcı sistem iskele, kule tipi iskele, kolon kalıpları, perde kalıpları, döşeme kalıbı, döşeme panosu, komple kalıp sistemleri, düşer başlıklı döşeme kalıbı, prekast kapılar, özel kapılar, merdiven kalıbı, menfez kalıbı, galeri kalıbı, çelik konstrüksiyon, trafik levha direkleri gibi ürünlerdir.
Müteahhit ve mühendislerimizi ilgilendiren daha teknik bir anlatım yapacak olursak olayı şöyle özetleyebiliriz. Firmamız komple çelik kalıp sisteminde tek tip olarak hazırlanmış fakat kullanım sayısı fazla olan yapılarda kullanılan kalıp sistemini üretmektedir. Kolon, kiriş, tabliye ve ana taşıyıcı duvarlar bir seferde dökülmesinden dolayı zamandan kazandırır ve bina ölçülerinde kesinlikle oynama olmaz. Ana elemanlar standart ebatlarda olduğu için başka projelere de rahatlıkla adapte edilebilir. Ayrıca modüler kalıp sistemi de düşünülebilir. Teleskopik kutu mahyalarında ise çelik döşeme kalıbında 10x10 ahşap mahya yerine kutu kesitli teleskopik mahya ile istenilen açıklıklar rahatlıkla geçilebilir. Her ek yerine de bir adet teleskopik direk kullanılır. Makas mahya ile döşeme kalınlığı 15 cm’e kadar normal ve asmolen döşemelere de özel kesiti sayesinde 3,5 metreye kadar altına teleskopik direk kullanılmadan rahatlıkla kullanılabilir. Çelik kolon kalıbında standart sac kullanılmaktadır. Saçtan imalatı yapılan kolon kalıpları proje doğrultusunda hazırlanan ölçülerde imalatı yapılır. Tamamı insan gücü ile kurulduğu için normal bir insanın kaldırabileceği ölçüde imalatı yapılır. Bağlantıları kama kilit, tij mili ve somunu, destek elemanı ise payandadır. Çelik kalıpta köşe panoları, askeri sistem kalıplar, ağır sistem kalıplar, çokgen kolon kalıbı, menfez kalıbı, alt yapı kalıpları, köprü ayağı başlık kalıbı, kaset kalıp, balkon kalıbı, yuvarlak kolon kalıbı, merdiven kalıbı, ihata kalıbı, soket kalıbı, kronman kalıp, prekast kalıp, baca kalıbı, ı kiriş kalıbı, ve bu kalıplara ait kalıp aksesuarları üretimini yapmış olduğumuz ürünlerdendir.
Teleskopik dikmelerle birlikte inşaatların temelinden itibaren her safhasında kullanılan panoların özelliği ise şunlardır. Panolar dört tarafından kıvrılarak oluşturulan bir inşaat malzemesidir. Panolar ihtiyaca göre arkalarından tek veya çift atkı ile kaynatılır. Beton gören yüzey hariç diğer taraflar endüstriyel boya ile boyanır.50x100 cm standart ölçülerin dışında talebe göre özel ölçülerde de yapılabilir. Ürettiğimiz iskele sistemlerinden bahsedecek olursak Çınar marka flanşlı tip iskeleler yüksek yapılarda restorasyon amaçlı kullanılmaktadır. Bu iskelelerde yatay ve düşey olarak takılan çaprazlar sistemin hareketsiz kalma yeteneğini artırmaktadır. Flanşlı tip iskele cephe iskelesi olarak kullanılabildiği gibi taşıyıcı olarakta kullanılabilir. Ağır döşemelerde dahi emniyet ve mukavemeti yüksektir. Sistemi oluşturan dikmeler ihtiyaca göre kesit seçimi yapılır. Sıva iskelesinden farklı olarak yatay elemanların boyları standart ölçüler dışında ara ölçülerde de imalatı yapılır. Döşeme kalıbının taşımasında kullanılan mahyaların özelliğine göre döşeme altı mahya, kiriş altı mahya, düz başlık ve dört yollu olarak elamanı kullanılır. İskelede ayrıca kule tipi iskele, gezer iskele ve tribünler mevcuttur. Toplu olarak kayıtlı sac kapı kasaları üreten firmamız yangın kapıları konusunda da yoğun talep görmektedir.

Haber: İnşaat Trendy