SEKTÖREL HABERLER

Polin Waterparks Ar-Ge 250 Listesi'nde

Toplam okunma sayısı: 1205
21 Ara 2018
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) resmi arastırması olan "İhracatta İlk 1000" ile sirketlerin Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda yer alan verilerine dayanılarak hazırlanan "Ar-Ge 250 -Türkiye'nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Sirketleri-" arastırmasının 2017 yılı sonuçları açıklandı.
Günümüzde gerek uluslararası gerek yerel rekabette basarının yolu tartısmasız biçimde Ar-Ge ve inovasyondan geçiyor. Bu noktada T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın desteklerini güçlendirmesi ile sirketlerin Ar-Ge üzerinde yaptığı yatırımlar ve aldıkları sonuçlar da fark edilir biçimde değisiklik göstermeye basladı. 2012 yılından bu yana gerçeklestirilen Ar-Ge Arastırması, özel sektör ve kamu kurumlarının, bu alandaki yatırımları ve faaliyetlerine ısık tutmaya devam ediyor. Bu yılki arastırmada sirketlerden, Ar-Ge harcamalarının yanı sıra, Ar-Ge'nin sonuçları olan patent, faydalı model alanındaki faaliyetleriyle ilgili bilgiler de derlendi.
2017'nin ilk çeyreğinde %100 yerli sermaye ve is gücüyle hizmet veren, su parkları tasarım, mühendislik, üretim ve montajında sektörün global lider markası Polin, Türkiye'nin sayılı Arastırma- Gelistirme (Ar-Ge) merkezlerinden biri olarak sektöründe de Ar-Ge merkezi olan ilk firma olmustu. Böylece Türkiye'de bugün sayısı 961'e ulasan Ar-Ge merkezlerinin 383.'sü olarak sektör liderliğindeki basarılarına bir yenisini eklemisti. Kurulduğu günden bugüne hep inovasyona inanan ve bu konuda büyük adımlar atan Polin, 2014'ten beri Ar-Ge 250 Arastırması'nda yer alan firmalardan biri olmasının yanında her yıl yaptığı sektöre yön veren çalısmaları ve yatırımları ile birlikte yükselen ivmesini korumaya devam ediyor.
2016 yılında 108. sırada olan Polin 2017 yılı sonuçlarına göre sıralamasını yükselterek Türkiye'nin en çok Ar-Ge harcaması yapan 88. sirketi oldu.
Ar-Ge 250 2017 arastırmasında arasında yer alan diğer bilgileri ise su sekilde:
Harcama tutarının toplam cirodan aldığı pay: 3,14% - 33. Sıra
Yıl içinde yürütülen proje sayısı: 32 - 49. sıra
Alınan tasarım tescil sayısı: 20 - 17. sıra
Alınan patent sayısı: 15 - 24.sıra
Alınan marka sayısı: 22 - 28. sıra
Yaptığı Ar-Ge çalısmaları ile sadece eğlence sektörüne değil, endüstriyel tasarım ve kompozit sektörlerine de önemli katkılar sunan Polin'in bugün patent ve tasarım tesciline sahip olan tüm ürünleri, dünyanın 105 ülkesinde gerçeklestirilen 3000'den fazla projede fark yaratarak uluslararası basarılarına yenilerini ekliyor.
2006 yılında kaydırak üretiminde son teknoloji olan ve daha önce uygulanmamıs Light-Resin Transfer Molding (L-RTM) kapalı kalıp teknolojisini de sektöre kazandıran Polin, su parkı sektöründe tarihi değistiren bu gelismeden sonra doğal ısık efektli, özel desenli, yarı seffaf, ses efektli ve özel tasarım kaydırak uygulamalarıyla her yıl sektöre yepyeni uygulamalar kazandırdı. Sektöre kazandırdıklarıyla 2016 yılında Amerika Birlesik Devletleri'nde Dünya Su Parkları Birliği ( World Waterpark Association) tarafından sektörün en prestijli ödülü olan "Leading Edge" ödülüne layık görüldü. 2010 yılında lanse ettiği ve sektörde yeni bir kilometre tası olarak gösterilen Dünya'nın ilk kendinden temalı su kaydırağı olan "King Cobra" su kaydırağı, 2012'den bu yana 7 kez "Avrupa'nın En İyi Su Kaydırağı", 2013 yılında ise Kompozit Sanayicileri Derneği tarafından "Eğlence Sektöründe En İnovatif Ürün" seçilmisti. Polin, geçtiğimiz Kasım ayında dünya eğlence sektörünün tüm oyuncularını bir araya getiren, trendlerin belirlendiği, Uluslararası Eğlence Parkları ve Atraksiyonları Birliği (International Assosciation of Amusement Parks and Attractions -IAAPA-) tarafından düzenlenen sektörün en önemli fuarı IAAPA Attractions Expo'da yine sektörü sarsan bir yeniliğe imza atarak büyük ses getirdi. Dünyanın ilk tamamen seffaf kompozit malzemeden su kaydırağını sektöre sunan Polin, sadece eğlence sektörü için değil; kompozit sektörü için de çığır açan bir uygulamayı tamamlamıs oldu. Polin, tüm üretimini 35,000 m2'lik, adeta bir kompozit üretim akademisi olan fabrikasında Türkiye'de gerçeklestiriyor. 105 ülkede kendi markasıyla 3000'in üzerinde su parkı projesini hayata geçirmis olan Polin, sektöründe dünyanın en genis ürün çesitliliğine sahip markası olarak biliniyor. Polin bugüne kadar Six Flags, Palace Entertainment, Cartoon Network, Aspro Parks, Royal Carribean, Carnival, MSC, Rixos gibi dünyanın önde gelen gruplarıyla çalısarak basarılı birçok projeyi tamamladı. Bu çalısmaların sonucunda 2016 yılında TİM tarafından açıklanan "İhracatta İlk 1000" Türkiye'nin en çok ihracat yapan sirketler sıralamasında 533. sırada yer alırken, 2017'de 359. sıraya yükseldi.

Haber: Editör