Hüseyin Kırçıltepeli - Demokles'in Kılıcı
Türkiyenin en büyük inşaat haber portalı.

YAZAR DETAY

 

Hüseyin Kırçıltepeli

info@insaattrendy.com
01.04.2008

Demokles'in Kılıcı

 

Fed in açıkladığı önlem paketi Dünya piyasalarında likidite sorununun azalmasına yol açtı. Ancak krizin tam anlamıyla bittiğini söyleyebilmek için henüz çok erken. Artan likiditenin kısa vadede yurt içi piyasalara olumlu yönde etki etmesi beklenebilir. Oldukça ciddi değer kayıplarının yaşandığı İMKB nin  Nisan ayı içerisinde toparlanması beklenebilir. Ancak bu  toparlanmanın orta ve uzun vadeye yansıması oldukça zordur.

Subprime krizinin sona ermekte olmasına karşın ABD de emlak fiyatlarının uzunca bir süre eski düzeyine gelmesi zor gözüküyor. Ucuzlayan dolar ve subprime krizi sonrası ucuzlayan ev fiyatları özellikle ABD ve İngiltere’deki gayrimenkuller için güzel bir alım fırsatı konumunda. Resesyon riskinin azalmış olması tüm Dünya da inşaat sektörünün canlanmasına neden  olacaktır. Ülkemizin oturmuş bir mortgage pazarı olmaması nedeniyle subprime krizinden  ciddi anlamda etkilenmemiş olması da bu bağlamda önemli bir avantaj.

AKP ye açılan kapatma davası ve oluşan siyasi gerginlik piyasalar için Demokles’ in kılıcı konumunda. Önceki parti  kapatma davalarının ortalama olarak altı ay sürdüğü göz önünde bulundurulursa bu davanın da  altı ay sürmesi beklenebilir. Ancak bu durum sorunların altı ay kadar ertelendiği şeklinde yorumlanmamalıdır, dava ile ilgili gelişmelerin piyasalara mutlaka olumsuz etkisi olacaktır.

Bu belirsizlikler  özellikle  döviz piyasaları için ciddi bir risk faktörü. Belirsizliğin artmış olması sıcak paranın geçmişte olduğu gibi hızlı bir şekilde yurt dışına çıkmasına neden olabilir. Davanın kapatma yönünde sonuçlanması halinde siyasi belirsizliği daha da arttıracaktır. Merkez Bankası nın 2001 yılından beri elde ettiği ciddi dolar rezervi ülke ekonomisi için bir nevi sigorta vazifesindedir. Ancak belirsizliklerin azalmaması durumunda  söz konusu rezervin ciddi anlamda erimesi beklenebilir.

Sonuç olarak kısa vade de İMKB de yükseliş,dövizde ise düşüş öngörüyoruz.Orta ve uzun vade için ise Dünya piyasalarından bağımsız olarak İMKB de düşüş ve dövizde yükseliş öngörmekteyiz.Yatırımcılara  orta ve uzun vade için nakitte kalmalarını ya da işlem yaparken mümkün olduğu kadar daha az risk almalarını öneriyoruz.

Yorum Yapmak İçin Üye Olun ya da Giriş Yapın.!

DİĞER MAKALELERİ

Enflasyonist Baskılar Ve Dolar

Yayın tarihi : 01.01.2011

info@insaattrendy.com

Global çaptaki gıda ve enerji fiyatlarındaki artışa karşı gelişmekte olan ülkeler faiz oranlarında artışa gidiyorlar ve gelişmiş ülkeler de aynı yolu izleyecekler.

Devamını Oku

Rekorların Ve Endişelerin Gölgesinde 2010 Ekonomis..

Yayın tarihi : 01.10.2010

info@insaattrendy.com

2010 yılına 1,52 seviyesinde tutunamayarak 2009 Aralık ayının başından itibaren düşmeye başlayan bir Eur/Usd paritesi ve bu karışık ortamdan yararlanarak yükselmeye başlayan bir emtia piyasasıyla girmiştik.

Devamını Oku

Gözler Hala Yunanistan'da

Yayın tarihi : 01.04.2010

info@insaattrendy.com

2009 yılı krizin hasarlarının en derin etkilerini gösterdiği, kayıpların en çok olduğu dönemdi. Yıl içerisinde, dünya ekonomisinin rezerv para birimi olan dolar üzerinde oldukça büyük bir baskıdan ve bu baskının etkisiyle sert değer kayıplarından bahsedebiliriz. Doların bu denli sıkıntılı bir dönem geçirmesi gözleri rezervlere çevirmişti...

Devamını Oku

Yeni Bir On Yıl Başlıyor

Yayın tarihi : 01.01.2010

info@insaattrendy.com

Artık yeni bir yıla giriyoruz. Geride beklenmedik gelişmeler yaşadığımız bir 10 yıl bıraktık.

Devamını Oku

Son Çeyreğe Girerken:Beklentiler Ve Seneryolar

Yayın tarihi : 01.10.2009

info@insaattrendy.com

2009 yılının ilk döneminden itibaren finansal sektörlerdeki gözlemlenen genişlemenin sonuna gelip gelmediğimiz ya da bu ekonomik ve finansal durumun ekonomik veriler tarafından desteklenmemesi durumu son çeyrek analizlerinde temel tartışma konusu olarak belirlenmiş gözüküyor.

Devamını Oku

1
 
2
 
3
 
>>