Metin Özer - Doğalgaz Ve Soğutma
Türkiyenin en büyük inşaat haber portalı.

YAZAR DETAY

 

Metin Özer

info@insaattrendy.com
01.07.2008

Doğalgaz Ve Soğutma

 

Günümüzde alternatif enerji kaynakları araştırılırken enerji kaynaklarımızın gün gittikçe azalması ve mevcut kaynakların daha verimli kullanılması gerektiği önemini her zaman için korumaktadır. 

Özellikle suyun çok değerli olmasının daha iyi anlaşıldığı bugünlerde küresel ısınmanın sonucu olarak iklim değişikliğinin olması ve ısınan dünyada nasıl yaşanacağı hepimizin sorunu olmalıdır. 

Mevsim olarak doğalgaz ihtiyacının minimum seviyede olması ve elektrik harcamının da maksimum da olması nedeniyle soğutma konusunda doğalgazlı cihazlara yatırım ekonomik açıdan fayda sağlamaktadır. Ancak buna karşın ilk yatırım maliyetinin yüksek olmasının yanında gerekli yatırım maliyetinin %20 sini sağladığı yakıt tasarrufundan geri kazandırması sistemi ekonomik kılmaktadır.

Soğutma işlemi daha çok elektrikli sistemlerle yapıldığı bilinmektedir. Ancak ticari açıdan değerlendirildiği zaman doğalgaz ile elektrik arasındaki rekabet artışı ile doğalgaz yanmalı soğutma sistemleri, geçen yıllara göre önemli teknik gelişme kaydetmiştir. Günümüzde doğalgazlı soğutma ilk yatırım maliyeti ile yüksek olmalarına karşın elektrik teknolojilerine göre daha az bakım maliyeti ve çevre dostu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Isıtma ve soğutma uygulamaları tek bir cihaz ile yapılabilmektedir. Cihazlar sadece ısıtma veya ısıtma ve soğutmayı birlikte sağlar. Isınırken doğalgaz faturası %50 azalır, soğutmada çalışırken de elektrik faturasını %90 azaltmaktadır. Buna ilave olarak bedava sıcak su verir. Ayrıca kazan dairesine de gerek yoktur.

Sıcak ve soğuk su dönemsel (yaz-kış) üretilebildiği gibi eş zamanlı olarak da üretilebilmektedir. Bu da soğutma yaparken bedava sıcak su sağlamaktadır.

Soğutma yaparken; elektrik yerine doğalgaz kullandığı için yakıttan ciddi tasarruflar sağlamaktadır. Elektrik sarfiyatında %90 azalma meydana gelmekte, bunun yerine ucuz olan doğalgaz kullanılmaktadır. 1kw elektrik 0,200 ytl; 1 kw doğalgaz  0,040-0,050 ytl dir. Doğalgaz enerjisi fiyat olarak elektrik enerjisinden 4 misli daha ucuzdur. 

Isıtma yaparken ise; Isı Pompası olduğu için ulaştığı %154’lere varan yüksek verimlilik ve modülasyon sayesinde doğalgaz faturasını %50 azaltmaktadır. İstenirse ısıtma yaparken bedava soğuksu verebilmektedir. Bu durumda verimlilik %228 lere ulaşmaktadır.

Sistemde mekanik bir aksam bulunmamasından ve dış ortamda çalışmasından dolayı, hem bakım maliyetlerinde hem de ilk kurulum aşamasında ciddi tasarruflar sağlamaktadır.

Kullanım yeri olarak özellikle otel, hastane, Okul, lokanta, gıda fabrikaları, soğuk hava depoları, iş merkezleri, villalar ve apartmanlar sırası ile en yüksek kazancı elde eder. Isıtma ve soğutmanın olduğu her yerde kullanılabilir. -35 +50 derece dış ortam sıcaklıklarında çalışabilmektedir.

ISI POMPASI NEDİR? 

Isı pompası, düşük sıcaklıklardaki ortamdan aldığı ısıyı yüksek sıcaklıklarda ki ortama veren cihazlardır.

Isı pompaları bir mahallin ısıtılması veya sıcak su üretimi amaçları ile kullanılabilir.

Düşük sıcaklıktaki ısıl enerji deposu genellikle çevre havası, kuyu suyu, göl, nehir veya topraktır.

Verimlilikleri %160'lara ulaşır. 

DOĞALGAZ İLE SOĞUTMANIN AVANTAJLARI 

Isıtma-soğutma ihtiyacına ortak olarak cevap verebilmesi.

Elektrikli soğutmada kullanılan soğutucu akışkan CFC' in (Kloroflorokarbon) aksine doğal gazda kullanılan LiBr ve amonyak soğutucu akışkanlarının çevre dostu olması. 

Elektrik tesislerinde ve kablolamalarda klima santralleri için gelen ilave maliyetlerin azaltılması. 

Teçhizatın daha uzun ömürlü olması

Kullanım esnekliği (hem ısıtma hem soğutmada). 

Kullanım kolaylığı. 

Doğal gazın kesintisiz temini

Oluşabilecek acil durumlara kısa zamanda müdahale. 

Özellikle aşırı sıcak günlerde elektrik kullanımını düşürerek, enerji kullanımını dengelemesi

Bina dışında dış etkenlere karşı dayanıklı olması 

Teçhizat için boş alan ihtiyacının düşük olması.

Çalıştırma sisteminin kolay olması.

Kullanım alanlarının geniş olması (villalar, kurumlar, okullar, hastaneler, üniversiteler, belediye binaları,  vs.)

Hareket eden parçası olmayan basit bir sistem olması nedeniyle işletme ve bakım maliyetleri çok azdır.

Yüksek güvenilirlik. 

Uzun ömürlü olması (30 seneye varan). 

Doğal gazın yaz-kış tüketimleri arasındaki farklılıkları dengelemesi.

Farklı ısı kaynakları ile kullanılabilmesi 

Kojenerasyon ünitelerinde açığa çıkan atık ısı, absorbsiyonlu soğutma sistemlerinde ısı girdisi olarak kullanılarak sistemlerin birbirlerine entegre edilmesi sağlanabilir. (aynı sistemden elektrik, ısıtma, soğutma, sıcak su üretme imkânı)

Verimi arttırıcı yönde çalışmalarla birlikte yeni yüksek performanslı cihazların üretilebilmesi

Düşük sıcaklıklar için amonyaklı absorbsiyonlu Çillerlerin geliştirilmesi

Düşük emisyon için çalışmaların olması

Değişken yük ve şartları karşılayabilme kabiliyeti vardır.

Doğal gaza dayanan soğutma sistemi üreten firmaların gün geçtikçe artmaktadır.

Yorum Yapmak İçin Üye Olun ya da Giriş Yapın.!

DİĞER MAKALELERİ