Metin Özer - Enerjide Zorunlu Tasarruf Dönemi
Türkiyenin en büyük inşaat haber portalı.

YAZAR DETAY

 

Metin Özer

info@insaattrendy.com
01.09.2008

Enerjide Zorunlu Tasarruf Dönemi

 

Enerji tasarrufu, enerji arzının azaltılması veya kısıtlanması şeklinde düşünülmemelidir. Enerji tasarrufu, kullanılan enerji miktarının değil ürün başına tüketilen enerjinin azaltılmasıdır. Enerji maliyetlerini düşüren üretici, aynı miktardaki mal veya hizmetleri daha az enerji veya aynı miktar enerji ile daha çok mal ve hizmet üreterek, ulusal ve uluslararası alanda rekabet gücünü arttıracaktır.

2008 Yılında uygulamaya konulan ENVER( Enerji Verimliliği Projesi) kapsamında Akkor lambaların tasarruflu ampuller ile değişiminin yapılması konusunda birçok yerde kampanya başlatıldı. Bu kampanya diğer sektörlerin katılımıyla daha da genişleyecek. Bu lambaların değişimiyle ilgili olarak  %80’e varan elektrik enerjisi tasarrufu yapılacak ve bu değer Türkiye geneli dikkate alındığında bir yıl gibi bir zamanda yapılan Keban barajının ürettiği enerjiyi bir yıl gibi bir zamanda tasarruf edebileceği varsayılmaktadır.

Aynı şekilde sanayide kullanılan elektrik motorlarının verimlileri ile değiştirilmesi sayesinde de %30 enerji tasarrufu yapılması sağlanabilecektir. Beyaz eşyalarda A Plus düşük enerji harcayan cihazların kullanılması bu bağlamda önemli olmaktadır.

Türkiye'deki konutların %90 ının ısı yalıtımının olmadığı düşünülürse bu konutlar için mantolama, çatıların tekrar yalıtım malzemeleri ile kaplanması neticesinde Doğalgaz, petrol ve elektrik enerjisinde önemli avantajların sağlanabileceği unutulmamalıdır.

Elektrik enerjisisin üretiminin daha çok doğalgaza bağımlı olması nedeniyle bu ikilinin fiyat artışı ülkemizde paralel seyretmektedir. Son olarak Ekim ayında uygulanan zamlarla konut ve sanayi abonelerini yaklaşık %5 ile etkileyen zamlar önümüzdeki günlerde Tedarikçi ülkelerin uygulayacağı zamlar çerçevesinde  sürekli olarak tüketiciye yansıyacak. Çünkü geçtiğimiz yıllarda en büyük tedarikçimiz olan Rusya’nın uygulamak istediği fiyat olan ve Avrupa ülkelerine uygulamak istediği 500 dolarlık (bin metreküplük) fiyata Türkiye’nin de etkilenecek olması beklenebilir. Şu anda 400–450 dolar ödeyen Türkiye’nin itiraz edebilme gücüne bağlı olarak olabilecek fiyat artışı tüketicilere zam olarak yansıması kaçınılmaz olacaktır.

Isı Enerjisi İle İlgili Alınabilecek Enerji Tedbirleri

•İç hacim konfor sıcaklık değerinin konfor sıcaklığınızdan daha fazla olmaması için; radyatörlerde sıcaklık ayarlı termostatik vana bulundurulur.

•Klima alımlarında  "A Plus" etiketli olan klimalar seçilir, ayrıca invertörlü olanlar tercih edilir; soğutma sistemi ve klimalar dış ortam sıcaklığı 30 0C'nin altında iken soğutma amaçlı çalıştırılmaması ve iç ortam sıcaklığının da 24 0C'ın altına inmeyecek şekilde ayarlanması uygundur. 

•Radyatör arkalarına, alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirilmesi; ısı akışını engellememek için radyatörlerin önleri ve üzerleri kapatılmaması önemlidir.

•Pencerelerden hava sızıntılarını önlemek için, pencere contası vb. kullanılması sağlanmalıdır.

•Her ısıtma sezonu öncesinde, ısıtma sistemlerinin bakım ve kontrolu, baca gazı ölçümlerine dayalı brülör ayarlarını da kapsayacak şekilde yapılması veya yaptırılması gerekmektedir.

Elektrik Enerjisi Tasarrufuna yönelik yapılabilecek Önlemler

•İşyerleri, Fabriklar ve Resmi kurumlar için Aydınlatmada; tuvalet, banyo ve benzeri kısa süreli kullanılan ve/veya çok sık açılıp kapanan yerler veya zorunlu haller dışında mevcut akkor flamanlı lambalar yerine floresan lambalar kullanılması, Floresan lambalarda B1 sınıfı manyetik balast veya enerji verimlilik indeks etiketine (EEI) sahip elektronik balast kullanılması sağlanmalıdır.

•Kısa süreli kullanılan bölümlerin aydınlatılmasında, hareket, ısı veya ışığa duyarlı (mevcudiyet sensörü) kontrol sistemleri kullanılması sağlanmalıdır.

•Aydınlatmada daha iyi verim alınması için lambaların önündeki ışık geçirgenliğini önemli ölçüde engelleyen armatürler yerine, yüksek yansıtıcılı armatürler kullanılmalıdır.

•İç aydınlatmada birden fazla armatür bulunan bina bölümlerinde, her bir armatür veya pencere önü gibi doğal ışıktan daha fazla yararlanan bölümler için uygun şekilde gruplandırma yapılarak ayrı ayrı elle kontrol veya otomatik gün ışığı kontrol sistemi kullanılmalıdır.

•Bilgisayar, yazıcı, fotokopi ve benzeri elektrik enerjisi kullanan ekipmanların enerji verimlilik kriterlerini sağlama şartı aranması sağlanmalıdır. Bu cihazlar kullanılmadığı zamanlarda kapalı tutulmalıdır.

•Yeni yapılacak  olan veya yenilenen asansör sistemlerinde, verimi en az %85 olan elektrik motorları ve/veya değişken hız sürücüleri kullanılması sağlanmalıdır. 

•Dekoratif amaçlı kullanılan avize türü aydınlatma araçları akkor lambalarla çalışır ve çok enerji harcar.

• Güneş alımı kötü olan evlerde lambalar daha uzun süre açık kalmakta bu da enerji sarfiyatını artırmaktadır.

•Duvarların açık renklere boyanması aydınlatma oranını artırır.

•Lambalar temiz tutulmalı, tozlanan lambalar silinmelidir.

•Elektrikli ev aletler düzgün kullanılabilirse yüksek oranda enerji tasarrufu sağlanabilir.

•Buz dolaplarınızı sobalardan veya kalorifer petklerinden uzak tutun. Bilindiği gibi sıcak yaz günlerinde buz dolapları daha çok enerji harcamaktadır. 

•Televizyon VCD veya uydu alıcı gibi uykuda bekleme (kumandadan kapanma) özelliği bulunan cihazların fişi çekilmelidir. Yaptığımız gözlemler bu cihazların (televizyon+VCD+Uydu) uykuda beklemede beraberce yaklaşık 20w enerji harcadığını gösteriştir.

•Televizyonların yüksek parlaklık oranlarında izlemesi elektrik tüketimini artırır. Elektronik cihazların etiketlerinde yazan güç değerleri azami(max) değerlerdir. Ancak tüm fonksiyonlar kullanıldığında bu değerde güç harcanaktadırlar. Örneğin 70W değerinde bir televizyon coğu zaman 60-65 watt harcar.

•Ütü kullanırken işiniz bitmeden birkaç dakika önce fişi çekerek mevcut ısıyı bir süre daha kullanabilirsiniz. 1500w bir ütüden 5dk tasarruf etmek 15 wat bir ampülün 100 saat bedava çalıştırmak demektir.

•Yaptığınız yemek fazla değilse veya kalabalık bir aile değilseniz küçük fırın kullanın. Mikrodalga fırınları tercih edin; mikro dalga fırınlarda pişirme 2-10 dakika, ısıtma ise 10-30 saniyede gerçekleşir. Böylece % 60- 70 tasarruf yapmış olursunuz.

•Fırsatınız varsa çamaşırlarınızı güneşte kurutun. ayrıca çamaşır makineleri en fazla suyu ısıtırken elektrik harcarlar bu sebeble mümkünse yıkama işlemini düşük sıcaklıklarda yapın.

•Bulaşık makinelerinin yaz aylarında sabah veya akşam kullanılmasının ısı ve nemi azaltacagı ve bununda olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

•Elektrikli süpürgelerin torbalarının değiştirilmesi ve filtrelerinin teizlenmesi enerji sarfiyatını önemektedir. 

•Çok büyük ekran televizyonlar fazla enerji harcamaktadır. 37 ekran tv ler ortalama 60 watt harcarken 70 ekran bir tv yaklaşık 100 watt harcar.

Yorum Yapmak İçin Üye Olun ya da Giriş Yapın.!

DİĞER MAKALELERİ