Hüseyin Kırçıltepeli - Imf,Reel Sektör,Orta Ve Uzun Vadete Dayalı Beklentiler
Türkiyenin en büyük inşaat haber portalı.

YAZAR DETAY

 

Hüseyin Kırçıltepeli

info@insaattrendy.com
01.07.2009

Imf,Reel Sektör,Orta Ve Uzun Vadete Dayalı Beklentiler

 

Mayıs ve Haziran aylarında gelen A.B.D. ve Avrupa ekonomilerine dair gidişata ilişkin veriler, Temmuz başında gelen ve ekonomik durgunluğun devamını işaret eden verilerle birlikte, ekonomik gidişata ilişkin pozitif beklentileri iyice daralttı. A.B.D. yönetimince açıklanan kurtarma paketleri çeşitli açılardan finansal kesimde göreceli bir rahatlamayı da beraberinde getirdiği söylenebilir. Ne var ki; finansal kesimdeki bu göreceli rahatlama, reel sektör ve tüketici kesimlerde mevcut olan orta ve uzun vadeli endişelerdeki artışı durdurmakta yeterli görünmüyor. Bunda, özellikle A.B.D. ve Avrupa’dan gelen %9.5 büyüklüğündeki son yılların en yüksek işsizlik rakamları oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Geçtiğimiz dönemde gerek Dünya bankasınca yapılan ekonomik büyümede daha da daralmayı öngören revizyon, yatırımcıların risk ve getiri tercihleri açısından daha muhafazakar bir tutum sergilemesi neticesinde hisse senedi ve emtia piyasalarında bir düşüşü takibende Euro/Dolar paritesinde doların değerlenmesine neden oldu. Amerikan Federal Açık Piyasa Komitesi’nden (FOMC) gelen borç miktarının arttırılmayacağı ve faizinde mevcut seviyesinde sabit tutulacağı yönündeki açıklamalar, sınırlı ölçüde de olsa FOMC’nin gelecek ayki toplantısına kadar piyasaları rahatlattı. Şüphesiz ki, mevcut genişlemeci para politikasının yakın zamanda terk edileceği yönündeki artan beklentiler gelecek ay yapılacak FOMC toplantısının önemini, ilerleyen dönemdeki para politikası ile ilgili verebileceği sinyaller açısından bir kat daha arttırmaktadır.

Haziran sonunda Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) gelen olumlu Tüketici Fiyat endeksi, PMI, Ekonomik Güven Endeksi ve Cari İşlemler Dengesi verileri Euro/Dolar paritesinde Euro’nun değer kazanmasını sağlayarak, paritede Mayıs sonu seviyelerinin tekrar yakalanmasını sağladı. Temmuz ayının ilk günlerini takiben gelen olumsuz işsizlik, üretici fiyat endeksi ve perakende satışlar gibi verilerle paritede tekrar dolar lehine bir güçlenme gözlemlendi. Bu süreçte İngiltere’den gelen verilerdeki olumlu ve olumsuz yöndeki çeşitlilik, İngiliz ekonomisinin mevcut krizle olan mücadelesinde düzlüğe çıkmak için daha kat edecek çok yolu olduğunu yönündeki düşünceleri güçlendirmektedir. 

Dünya borsaları ve emtia piyasası genelinde ise borçlanma piyasalarındaki olumlu gelişmelerden kaynaklanan bir yükselme eğilimi gözlemlendi. Enflasyonist beklentilerin de tetiklemesiyle beklentilerin ötesinde bir fiyat artış baskısı gözlemlenen bu piyasalarda, bazı öncü ekonomik göstergelerdeki çelişki fiyatların daha da yükselmesinin önündeki yegâne engeli oluşturmakta. 

Piyasalarda son zamanlarda gözlemlediğimiz olumluya dönük pozitif hava petrol ve emtia fiyatları genelinin artmasıyla sonuçlandı. Yılın ilk iki ayında 33 dolar seviyesinde bulunan petrol, mayıs başında kasım vadeli ham petrol fiyatlarının 63 dolar direncini kırmasını takiben, mevcut dönemde 70 dolar bandında tutunmaya çalışmaktadır. Bu durum diğer emtialar ve değerli madenler için de benzer durumdadır. Yılbaşından buyana demir ve kömür fiyatlarındaki göreceli olarak düşük seviyeler sebebiyle, Çin önceki yıllar aylık ortalamasından %24 fazlasını geçtiğimiz Ocak-Mayıs döneminde ithal etmiş görünüyor. Bu yüksek ithalat seviyesi de yılın geri kalan yarısında Çin’in kömür ve demire olan talebinde bir düşüş gözlemlememizi getirebilir. Kaldı ki, dünyanın en büyük ham çelik üreticilerinden biri olarak Çin, önceki yıla kıyasla yaklaşık %11’lik bir artışla ham çelik üretimini devam ettirmektedir ve yılın kalan yarısında da bu üretim hızını koruyacağa benzemektedir.

Yurt içi piyasaların seyrine gelince, IMF ile anlaşma yönünde Mayıs sonuna nazaran oluşan olumlu beklentiler Temmuz başında borsada yılın en yüksek seviyelerinin yakalanmasını sağladı. Şüphesiz, bu iyimser havada Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Brüksel’de gerçekleştirdiği ve IMF ile muhtemel bir anlaşmanın gerçekleşebileceği yönündeki açıklamasının rolü büyük. Bu pozitif tabloda MSCI Türkiye ve gelişmekte olan piyasalar endeksleri arasındaki pozitif farktaki azalmada borsadaki bu olumlu havanın yaşanmasında etkili oldu. Borsadaki bu yüksek seviye, ilerleyen dönemde kar realizasyonlarını da beraberinde getirebilir. Dolar / TL kurunda ise 2008’in son çeyreğine oranla oldukça düşük seviyede bir dalgalanma söz konusu. Bu durum, diğer gelişmekte olan piyasalara kıyasla Türkiye’nin döviz kuru, hisse senedi piyasaları ve finansal kesimin uluslar arası alandaki kredibilitesi açısından en azından kısa vadede belli bir güce sahip olduğunu işaret etmektedir. Göreceli olarak diğer gelişmekte olan ekonomilerle kıyaslandığında, oldukça güçlü durumda görünmesine rağmen GSYH da gerçekleşen beklentilerin ötesinde bir daralma ve önceki aydan gelen rekor seviyedeki işsizlik rakamlarının henüz finans piyasalarınca tam anlamıyla fiyatlandığı söylenemez. Kısa vadede bu verilerin piyasaya yansımasında, IMF ile gerçekleşmesi muhtemel anlaşmaya ilişkin sürecin oldukça etkili olması beklenebilir.
Yorum Yapmak İçin Üye Olun ya da Giriş Yapın.!

DİĞER MAKALELERİ

Enflasyonist Baskılar Ve Dolar

Yayın tarihi : 01.01.2011

info@insaattrendy.com

Global çaptaki gıda ve enerji fiyatlarındaki artışa karşı gelişmekte olan ülkeler faiz oranlarında artışa gidiyorlar ve gelişmiş ülkeler de aynı yolu izleyecekler.

Devamını Oku

Rekorların Ve Endişelerin Gölgesinde 2010 Ekonomis..

Yayın tarihi : 01.10.2010

info@insaattrendy.com

2010 yılına 1,52 seviyesinde tutunamayarak 2009 Aralık ayının başından itibaren düşmeye başlayan bir Eur/Usd paritesi ve bu karışık ortamdan yararlanarak yükselmeye başlayan bir emtia piyasasıyla girmiştik.

Devamını Oku

Gözler Hala Yunanistan'da

Yayın tarihi : 01.04.2010

info@insaattrendy.com

2009 yılı krizin hasarlarının en derin etkilerini gösterdiği, kayıpların en çok olduğu dönemdi. Yıl içerisinde, dünya ekonomisinin rezerv para birimi olan dolar üzerinde oldukça büyük bir baskıdan ve bu baskının etkisiyle sert değer kayıplarından bahsedebiliriz. Doların bu denli sıkıntılı bir dönem geçirmesi gözleri rezervlere çevirmişti...

Devamını Oku

Yeni Bir On Yıl Başlıyor

Yayın tarihi : 01.01.2010

info@insaattrendy.com

Artık yeni bir yıla giriyoruz. Geride beklenmedik gelişmeler yaşadığımız bir 10 yıl bıraktık.

Devamını Oku

Son Çeyreğe Girerken:Beklentiler Ve Seneryolar

Yayın tarihi : 01.10.2009

info@insaattrendy.com

2009 yılının ilk döneminden itibaren finansal sektörlerdeki gözlemlenen genişlemenin sonuna gelip gelmediğimiz ya da bu ekonomik ve finansal durumun ekonomik veriler tarafından desteklenmemesi durumu son çeyrek analizlerinde temel tartışma konusu olarak belirlenmiş gözüküyor.

Devamını Oku

1
 
2
 
3
 
>>