Hüseyin Kırçıltepeli - Petrol Ve Faiz Yükselmeye Devam Ediyor
Türkiyenin en büyük inşaat haber portalı.

YAZAR DETAY

 

Hüseyin Kırçıltepeli

info@insaattrendy.com
01.07.2008

Petrol Ve Faiz Yükselmeye Devam Ediyor

 

Dünya ekonomisinde, özellikle gelişmekte olan ülkelerde artan talep ile birlikte yükselen petrol fiyatları en önemli risk kaynağı konumunda. Yükselen petrol fiyatlarının yarattığı enflasyonist baskı sonucu tüm dünyada faizler artış eğilimine girdi.Subprime krizinin etkilerinden hala kurtulamayan ABD de artan enflasyonist baskı sonucu,  FED faiz indirimlerine ara vermekle yetinmeyip, faiz artırım sinyali de vermeye başladı.Faiz artırımı sonucu zaten zor durumda olan mortgage şirketlerinin daha da zor duruma düşmesi büyük olasılık.Söz konusu faiz artırımının ise Eylül ayında yapılması beklenebilir.

Son ayların en büyük tartışma konusu ise ABD ekonomisinin resesyona  girip girmediği.Ünlü yatırımcılar Soros ve Buffett ‘a göre resesyona girildi.Eski FED başkanı ‘maestro’ Alan Greenspan ise geçtiğimiz ay kendine özgü politik üslubuyla ‘ABD ekonomisinin resesyonda olma ihtimalinin yüzde 50’nin  üzerinde olduğu söylenebilir.’şeklindeki bir açıklamayla bu tartışmaya katıldı.Bize göre ise ABD ekonomisi resesyonda ancak inşaat sektörü hariç reel sektörde hafif bir toparlanmanın olduğu söylenebilir.

Tüm dünya piyasalarında faizler artma eğilimindeyken Japonya’da ise faiz artırımına yönelik iki yıllık planlar adeta çöpe atıldı.Yeni Bank Of Japan başkanı Shirakawa’ya göre Japon ekonomisinin gözle görülür bir şekilde yavaşlaması nedeniyle faiz artırımı düşük bir olasılık.Japonya’da faizlerin artmayacak olması ise carry trade pozisyonlarının devamlılığını sağlamakta.Bu nedenle dünya ekonomisinde artan risklere ve azalan risk iştahına karşın likiditenin aşırı derece de azaldığını söyleyebilmek,şu an için güç.

Euro bölgesinde ise European Central Bank başkanı Trichet,artan enflasyonist baskı nedeniyle sınırlı da olsa  faiz artırımına gidileceğini açıkladı.Ancak Trichet ve diğer üyelerin faizler konusundaki muhafazakarlığı nedeniyle,faiz artırımlarının devamlılığını beklemek güç.

Gelişmekte olan ülkelere bakıldığında, yükselen petrol  fiyatlarının etkisi,ciddi petrol rezervine sahip olan Rusya ve Brezilya’yı hariç tutarsak oldukça olumsuz.Artan enflasyonist baskı nedeniyle faizler yükseliş eğiliminde.Dünya ekonomisinin faiz şampiyonu  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da ,Mayıs ayı içerisinde yarım puanlık faiz artırımı kararı aldı.Zaten ciddi bir yavaşlama gözlenen Türkiye ekonomisinde söz konusu faiz artırımının etkisiyle borçlanma maliyetinin yükselmesi nedeniyle inşaat sektöründe bir küçülme ya da en azından bir yavaşlama meydana gelebilir.Durgunluk ve yüksek maliyetli borçlanma risklerine karşın alınan faiz artırımı kararı, merkez bankasının önceliğinin enflasyon olduğu şeklinde yorumlanabilir.

Dünya ekonomisindeki söz konusu risklere ek olarak,AKP’ye açılan kapatma davası gündemdeki yerini koruyor.Dava sürecinin hızlanması ve adli tatil başlamadan sonucun açıklanabilme ihtimali nedeniyle genellikle yaz aylarını sakin geçiren yurt içi piyasalarda ciddi dalgalanmalar meydana gelebilir.Her ne kadar piyasalar bu 

gelişmeyi  kısmen satın almış olsa da bu gelişme sonucu YTL’ de ciddi bir zayıflama beklenebilir.

İMKB cephesinde ise klasik yatay yaz mevsimi hareketlerinin aksine satış baskısının yoğun olduğu bir yaz mevsimi yaşanabilir.Ancak kapatma davasının AKP aleyhine sonuçlanması halinde çok sert satışlar meydana gelebilir.Kısa ve orta vade için alım yapmak riskli olmakla birlikte uzun vade için alım yapmak uygun olabilir.

Yorum Yapmak İçin Üye Olun ya da Giriş Yapın.!

DİĞER MAKALELERİ

Enflasyonist Baskılar Ve Dolar

Yayın tarihi : 01.01.2011

info@insaattrendy.com

Global çaptaki gıda ve enerji fiyatlarındaki artışa karşı gelişmekte olan ülkeler faiz oranlarında artışa gidiyorlar ve gelişmiş ülkeler de aynı yolu izleyecekler.

Devamını Oku

Rekorların Ve Endişelerin Gölgesinde 2010 Ekonomis..

Yayın tarihi : 01.10.2010

info@insaattrendy.com

2010 yılına 1,52 seviyesinde tutunamayarak 2009 Aralık ayının başından itibaren düşmeye başlayan bir Eur/Usd paritesi ve bu karışık ortamdan yararlanarak yükselmeye başlayan bir emtia piyasasıyla girmiştik.

Devamını Oku

Gözler Hala Yunanistan'da

Yayın tarihi : 01.04.2010

info@insaattrendy.com

2009 yılı krizin hasarlarının en derin etkilerini gösterdiği, kayıpların en çok olduğu dönemdi. Yıl içerisinde, dünya ekonomisinin rezerv para birimi olan dolar üzerinde oldukça büyük bir baskıdan ve bu baskının etkisiyle sert değer kayıplarından bahsedebiliriz. Doların bu denli sıkıntılı bir dönem geçirmesi gözleri rezervlere çevirmişti...

Devamını Oku

Yeni Bir On Yıl Başlıyor

Yayın tarihi : 01.01.2010

info@insaattrendy.com

Artık yeni bir yıla giriyoruz. Geride beklenmedik gelişmeler yaşadığımız bir 10 yıl bıraktık.

Devamını Oku

Son Çeyreğe Girerken:Beklentiler Ve Seneryolar

Yayın tarihi : 01.10.2009

info@insaattrendy.com

2009 yılının ilk döneminden itibaren finansal sektörlerdeki gözlemlenen genişlemenin sonuna gelip gelmediğimiz ya da bu ekonomik ve finansal durumun ekonomik veriler tarafından desteklenmemesi durumu son çeyrek analizlerinde temel tartışma konusu olarak belirlenmiş gözüküyor.

Devamını Oku

1
 
2
 
3
 
>>