Akın Kıraç - Şimdi Ev Alma Zamanı Mı?
Türkiyenin en büyük inşaat haber portalı.

YAZAR DETAY

 

Akın Kıraç

haber@insaattrendy.com
01.07.2008

Şimdi Ev Alma Zamanı Mı?

 

Sorunlar sorunlar, sorunlar bitmez tükenmez sorunlar. Türkiye’nin sorunları saymakla biter mi acaba? İnanın bilmiyorum. Ama çözülür mü derseniz. Evet çözülür. Hem de öyle güzel çözülür ki yeter ki isteyelim yeter ki azmedelim çözmek için.

Sorunlardan bahsetmek istemezdim ama gelin görün ki her tarafımızı sarmış ve bizleri   durmadan kokuşmuşluğa götürmekte.

Son günlerde Türkiye’nin gündemi bayağı karışık. Hangi birinden bahsetmem bilmem ki El attığın yer elinde kalıyor. Vatandaşın kafası karmakarışık. Birileri enflasyon yok diyor ama demir almış başını gidiyor. İstikrar olan bir ülkede bir ürüne % 110 luk bir  zam gelir mi? Toki demir zammından kaynaklanan fiyat farkını müteahhide geri ödeyecekmiş. Tamam ödesin ama peki diğer müteahhitlerin zararını kim ödeyecek.

Şu an ev alma zamanıymış... Biz bu ticaret kültürümüzü yok edemeyeceğiz galiba. Ya bu başlıklara inanın hayret ediyorum. Böyle bi şey olabilir mi elimi vicdanıma koyuyorum. Vicdanım olmaz diyor. Müteahhit sıkışmış elindeki konutu nakite çevirmek zorunda ama alan yok. Dolayısıyla ucuz vermek zorunda. Köşeye sıkıştırma politikası. Şöyle bi durun düşünün lütfen bu hareket ne kadar sağlıklı ne kadar ahlaklı bir hareket. Evet ben tüm tüketicilere bunu söylemiyorum tabiî ki. Ama ben bu alışverişi pek ahlaklı bulmuyorum.

Madalyonun diğer yüzünde kurnaz müteahhit de var tabii. Adam 3’e mal etmiş  10’a satıyorsa bu müteahhit bunu hak ediyor demektir. Bu ticarette ahlaklı bir ticaret değil tabiî ki. 

Ama kimse kimseyi beklemezse kimse kimsenin düşüşünü kollamazsa ne kadar güzel olur değil mi. Biz dükkanlarımızı böylemi açmalıyız, haydi Bismillah deyip hayırlı işler deyip şu evi şu adama bir kakalasam çok güzel olacak mı demeliyiz yoksa hayırlısıyla şu evi müşteriye satsam da adamcağızda  senelerdir arzu ettiği ev özlemine kavuşmuş olsa mı demeliyiz. 

Yok kardeşim yok kafaların değişmesi lazım. Beyinleri yeniden  resetlemek gerekiyor. 

Böyle  durumlara toplumda sıkça rastlar olduk. İnanın bu konuşmaların geçtiği ortamları terk ediyorum. İnsanlar neden terk ettiğimi bilmiyorlar ama bu kadarına da katlanamam. Lütfen lafa bakar mısınız birisinin bir evi varmış ta ya şu evi bir kıstırabilseymiş. Neyi kıstırıyorsun Allah aşkına. Kendi kendini kıstırdığının farkında değilsin. Bu vesileyle herkesi ahlaklı para kazanmaya davet ediyorum.

Aklıma her zaman Allah uzun ömür versin babamın olayı gelir. Bir dolap alacaktır babam da İzmir’in meşhur Karabağlar semtine gider. Satıcıya sorar . Oğlum kaç para der bu dolap. Satıcı bir fiyat söyler 1000 lira der. Hadi oradan der babam. Bu fiyata olur mu. Satıcı babamın pazarlık yapacağını zanneder. Ama aldığı tepki farklıdır. Oğlum  bu dolabı bu fiyata nasıl mal ediyorsunuz  ve bu maliyetlerin altından nasıl kalkıyorsunuz der ve satıcıya 100 lira fazla ödeme yapmayı  teklif eder. Satıcı duygulanır … Fazla söze hacet kalmadı sanırım.ESNAFI YAŞAT Kİ MÜŞTERİ YAŞASIN! MÜŞTERİYİ YAŞAT Kİ ESNAF YAŞASIN!

Yorum Yapmak İçin Üye Olun ya da Giriş Yapın.!

DİĞER MAKALELERİ

1
 
2
 
3
 
4
 
>>