MİMARİ HABERLER

Iglo Architects İmzalı Anatolia Tile Porselen Seramik Fabrikası’nın İnşaatı Devam Ediyor

Toplam okunma sayısı: 1003
12 May 2022
Sürdürülebilirlik prensibiyle oluşturulan kurgusuyla Iglo Architects tarafından tasarlanan 205.000 m2 kapalı alanlı Anatolia Tile Porselen Seramik Fabrikası’nın inşaat süreci tüm hızıyla devam ediyor.

Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar Karoğlu liderliğindeki Iglo Architects tarafından Kanada’da faaliyet gösteren seramik markası Anatolia Tile & Stone için tasarlanan Anatolia Tile Porselen Seramik Fabrikası, İzmir Aliağa’da 205.000 m2 kapalı alan olarak inşa ediliyor. Anatolia Tile & Stone’un Türkiye'deki ilk yapısı olan 65.000 m² alana sahip lojistik merkezi de Iglo Architects tarafından tasarlanmıştı.

Anatolia Tile Porselen Seramik Fabrikası’nın üretim ve lojistik alanları prefabrik kolon ve çelik kirişlerle taşıtılırken tamamen çelikten üretilen mikser ve silo bölgeleri ile betonarme perdelerle oluşturulan hammadde alanları dahil tüm yapı membran çatı örtüsüyle kapatılmış. Fabrikanın cephesi, yapıya özel detaylarla geliştirilmiş nervürlü dokusuyla betonarme prefabrik panellerden oluşturulmuş.

Son teknolojiye sahip yatırımın sürdürülebilirlik prensibiyle oluşturulan kurgusu, çevreye saygıyı ve en az zarar verme prensibini önceleyerek, en yüksek enerji tasarrufu yapacak şekilde tasarlanmış. Bu doğrultuda, genel aydınlatmada gün ışığından maksimum faydalanma, genel havalandırmada ise minimum enerji tüketimi ve düşük bakım gereksinimi sağlayan doğal sirkülasyon sistemleri kullanılmasının yanında arıtma ve toz toplama sistemleriyle de çevreci yaklaşım benimsenmiş.

13.000 m² alanlı yönetim binasına sahip yapıda, çatı teraslarını da efektif kuIlanan, konaklama amacıyla kullanılabilecek rezidanslar tasarlanmış. İlk binada olduğu gibi burada da ofis binası çevresinde sıcak İzmir havalarında doğal serinleme desteği sağlaması amacı ile yansıma havuzu konumlandırılmış.

İzmir Aliağa’da Iglo Architects tarafından hayata geçirilen Anatolia Tile Porselen Seramik Fabrikası’nın inşaatının 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Haber: Editör