SEKTÖREL HABERLER

Kredi Kartı Taksit ve Borç Yapılandırması Başladı

Toplam okunma sayısı: 2531
27 Eyl 2016
Kredi kartlarına taksit sayısını 12ye çıkaran ve kart borçlarını yeniden yapılandıran düzenlemeye ilişkin yönetmelik Resmi Gazetede yayımlandı.
Ekonomide iç pazar piyasasını hareketlendirmek için kredi kartlarıyla alakalı düzenlemelere gidildi. Yeni düzenlemeyle beraber, kredi kartlarında en düşük limit 5 bin 200 lira olarak belirlendi ve borçların bir defaya mahsus olmak üzere 72 taksite yapılandırabileceği duyuruldu.

Yaklaşık 57 milyon kart sahibini ilgilendiren düzenlemede bir başka yenilik ise taksit sayısının 9 aydan 12 aya çıkarılması oldu. 

Yönetmeliğe göre, kuyumculuk ürünleri, akaryakıt, telekomünikasyon ve gıda ürünlerinde taksit uygulanamayacak. 

"Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi on iki ayı geçemez" denildi. 

Kurumsal kredi kartları ile, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi de on iki ayı geçemeyecek. 

Kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebilecek.

Kredi kartlarında gidilen yeni düzenlemeyle beraber ekonomide dönemsel süreli hareketlilik yaşanacağı öngörülüyor.

Haber: Editör