AKIN KIRAÇ

Malum Piyasa

Toplam okunma sayısı: 1619
01 Oca 2009
2008 yılını acısıyla tatlısıyla geride bırakırken yılın ikinci yarısında başlayan küresel ekonomik kriz piyasalarda kendini iyice hissettirmeye başladı.
Amerika da başlayıp tüm Dünyaya yayılan bu olumsuzluk ülke ekonomilerini sarsmaya devam ediyor.Sektör temsilcileri sıkıntıları aşmak için kurtarma paketleri hazırlayıp hükümetlerin önüne sürmeye başladılar.Piyasa elbette sadece Amerika ile dönmüyor,Rusya da Çin de dünyanın dört bir yerinde kriz aldı başını gidiyor. Borsalar düşmeye devam ediyor. Dengeler değişir mi bilemem ama devlerde çatlaklar olduğu kesin.Yeni yıla girerken bu olumsuzluklardan bahsetmek istemezdim ama durum ortada.Gerçeklerden kaçmamız imkansız.Firmalar yeni projelere daha temkinli yaklaşmaktalar.İnce eleyip sık dokuyorlar.Bu olumsuzluklara rağmen 2009 dan çok umutlu olduğunu söyleyen firmalarda var.Kredi batağına fazla bulaşmamış öz sermaye ile işlerini yürüten her zaman tedbirli olan firmalar aslında krizi avantaja çevirme yolundalar.İlginçtir hiçbir zaman onlar için kriz olmuyor.Onları borsalarda fazla göremezsiniz uçuk kaçık fantezileri yoktur onların.Ellerinde bulunanı her zaman bir artı olarak görürler.Kimlerden bahsettiğimi az çok anladınız.Onun için son dönem kriz çığırtkanları ve bundan nemalanmak isteyen para babaları ile işleri yoktur onların.Aslında onlar kimlerin kendilerini batağa sürükleyeceğini kimlerin sürüklemeyeceğini çok iyi bilen insanlar.Tefeciler kime para verip kime veremeyeceklerini bildiklerinden olsa gerek onlara fazla yaklaşmazlar. Onlarda her zaman bir gard alış sergilerler.Yok mu alan sıfır faiz kredi!!!!! Bence haklılar.Sizce…..
Dolayısıyla faiz batağına girmeden bir çalışıyorsak iki çalışacağız ve bu kriz belasını başımızdan atmak için var gücümüzle hep birlikte çaba sarf edeceğiz.Yoksa yine IMF kapılarında üç kuruş için el açar duruma gelebiliriz. Düşünebiliyor musunuz ;2001 de yarım milyar dolar gelecek diye basında bayram havası oluşturulmuştu.Ve o kadar ilginç ki bu parayı karşılıksız finanse edebilecek yüzlerce yerli firmalarımız olmasına rağmen biz bu komik durumlara düşmüştük.Yurdumu anlamak bazen zor oluyor ama olsun burası yinede bizim yurdumuz hep birlik de çalışmak ve çabalamak zorundayız.Öyle diyor du ya rahmetli Sabancı.Çalışacağız…. Çalışacağız…Çalışacağız….
2008 yılını hatırlayalım ;piyasa bir parti kapatmadır ki sormayın, olumsuz bir havayla saçma sapan bunalıma girmişti.İnsanlar artık her şeylerini kapatma davasına endekslemişlerdi.Tüm alışverişler durmuş projeler askıya alınmış bekliyordu.O günler gerçekten Türkiye de Ekonominin siyasetten uzak olamadığının büyük bir göstergesiydi.2008’in yarısını böyle kaybettik diğer yasısın da da küresel kriz başladı zaten.Onun için önümüzde yerel seçimler var.Bu seçimlerde bazı sektörler hareketlendi ama diğer sektörler beklemeye çekildiler.Bu seçimlerin ekonomimizi etkilememesi için herkesi şimdiden reel ekonomiye davet ediyorum.Şimdi çalışma zamanı……

Haber: Editör