RÖPORTAJLAR

Panasonik Solar Enerji Sistemleri

Toplam okunma sayısı: 1814
10 Ara 2016
S. Türkiye güneş enerjisi alanında dünya ölçeğinde nasıl bir yere sahip? Panasonic Ürünleri Grubu Satış Müdürü Koray YILDIZ;Türkiye pazarı diğer pazarlara göre farklı ilerliyor. Avrupa ya da Asya pazarlarında ilk önce çatı pazarı oluştu, daha sonra 10 MW, 20 MW ve daha büyük çaptaki projelerden oluşan pazar gelişti. Türkiye’de ise tam tersi…
Şu an büyük MW’lı projeler ilerlerken küçük MW’lı projelerin 2018 veya daha sonrasında aktif olacağını öngörüyoruz. Aslında biz, birim alanda çok daha fazla enerji ürettiğimiz için ev çatı sistemlerinde çok iyi bir konuma sahibiz. Pazarın yapısı, büyük çaplı projelerle başladığı için biz hem fiyat konusunda politikamızı hem de ürün konusundaki politikamızı değiştirdik. Yeni ürünleri, daha çok Türkiye pazarına uygun hâle getirdik. Rekabet dolayısıyla fiyatları da Türkiye pazarına uyarladık. Aynı birim alan referans alındığında poly panellere göre Panasonic HIT panellerimiz %27 daha fazla enerji üretmektedir.
Bilindiği üzere çoğunlukla enerji tesisleri sıcaklıktan kötü şekilde etkilendiğinden, sıcaklık karşısındaki dayanımımız yatırımcılara aynı alanda ekstra %10’a kadar daha fazla üretim olanağı sağlamaktadır. Ayrıca çıkış gücündeki pozitif tolerans değerimiz, minimum sıfır ve maksimum %10 olup, bunu çıkış gücü garantimiz ile her teslimatımızda veriyoruz. Son olarak bu yıl başladığımız bir uygulama sayesinde 15 yıl ile piyasadaki en uzun fiziki ürün garantisini veriyoruz. Bu, hem sektördeki en eski firmalardan biri olmamızdan hem de kaliteye verdiğimiz önemden gelmektedir. Küçük bir örnek vermek gerekirse hatalı ürün nedeniyle garanti kapsamında değişiklik yaptığımız ürün adedi, otomotiv sektöründeki hava yastığı değişim oranından bile daha düşük diyebilirim.
S.Türkiye’de ürünlerinizin en çok tercih edildiği iller hangileri?
Koray YILDIZ;Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretimi ile ilgili hemen her bölge ve şehirde küçük ya da büyük proje görmek mümkün. Ortalama 7,2 güneşlenme süresinin olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz ki bu değer verimlilik açısından çok iyi. Fakat daha çok güney bölgelerimiz ve Ege Bölgesi’nde yoğunluk yaşanıyor. Elbette bu yatırımcıların, yatırımlarından en üst düzeyde verim almak istemelerinden kaynaklanıyor.
S.Güneş panelleri bir fabrika ve bir ev için ne kadar tasarruf sağlar?
Koray YILDIZ; Bu sorunun cevabı aslında birçok parametreye bağlı. Finansman maliyetinden arındırdığınızda ortalama 1MWp bir sistem için 60 ile 70 ay arasında değişen bir geri dönüş maliyeti var. Panasonic HIT güneş panelleri ile kurulu böyle bir sistem birçok fabrikanın enerji ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır. Ev kullanıcıları için ise artık elektrik faturası ödememelerini sağlayacak sistemler kullanılabiliyor. Kullanıcılar elektriğin tamamını kendisi üretip, %100 yenilenebilir enerji kaynağı kullanabilir. Buradaki ana etken, çatılarının müsait olması ya da böyle bir yatırım için son kullanıcının finansman desteği alabilmesi. Bu tip çalışmalar için bankaların çeşitli kredi destekleri bulunuyor. Şu an için çok fazla görülmese de ileride bu tip müstakil ev kullanıcılarının çoğalacağına inanıyorum.
S. Güneş panellerinin doğa dostu olması ne gibi faydalar sağlar?
Koray YILDIZ;Güneş panellerinin bir kere en büyük faydası karbondioksit salınımını düşürmesi ve doğanın verdiklerini, herhangi bir zarar vermeden kullanılabilir enerjiye dönüştürmesidir. Su kaynaklarının, enerji üretiminin dışında daha insani konularda kullanılması sağlanabilmektedir. Tamamen barışçıl bir enerji kaynağı olup hemen herkesin ulaşabileceği bir enerji kaynağıdır.
Kaynakları sınırlı olan doğal gaz, petrol ve türevleri gibi ürünlerin ortaya çıkardığı sorunlara göre neredeyse hiçbir zararı yoktur.
S. Panasonic’in bu pazardaki hedefleri ve planları neler?
Koray YILDIZ;Türkiye pazarı gelişmekte olan piyasalar içinde bizim için en önemli yere sahip olan iki pazardan biri. Bu sebepten dolayı Panasonic Eco Solution grubu Türkiye ve Hindistan’ı güneş enerjisi alanında odak pazarlar olarak tanımlıyor. Dışarıya bağlı olan enerji ihtiyacı, Türkiye’nin enerji üzerindeki politikaları ve pazarın bu konudaki motivasyonu bize bu pazara girmek için yeterli nedeni sundu. Türkiye’de Avrupa ve gelişmiş ülkelerin aksine öncelikle büyük sistemlerin pazarı gelişti. Tabii ki bu enerjiye olan ihtiyaçtan geliyor. Bu sebepten Türkiye’de güneş tarlaları ve orta, üst seviye çatı sistemleri bizim öncelikli hedeflerimiz arasında. Özellikle kalite, ileriye dönük getiri, performans ve verimlilik konularında hassasiyeti olan yatırımcılar önceliğimizi oluşturuyor.

Haber: İnşaat Trendy