SEKTÖREL HABERLER

Polimeks, Japon Mimar Kengo Kuma İle El Sıkıştı

Toplam okunma sayısı: 2949
02 Eki 2016
Ulusal ve uluslararası birçok önemli projeye imza atan ve dünyanın en büyük 250 müteahhit firması arasında Türkiye’yi en üst seviyelerde temsil eden Polimeks, Eskişehir’de modern sanat müzesi açmaya hazırlanıyor.
Japonya’nın son dönemde yetiştirdiği en önemli mimarlardan Kengo Kuma’nın tasarladığı müzenin 2017 sonunda açılması planlanıyor. Bugüne dek Eskişehir’e önemli yatırımlar yapan şirketin açacağı müzede, Polimeks koleksiyonundaki modern ve çağdaş sanat eserleri sergilenecek.

Hayata geçirdiği projelerinde mimariye, tasarıma ve sanata katkı sağlamayı hedefleyen Polimeks Holding, bu anlayış kapsamında Eskişehir’de modern sanat müzesi ve bünyesinde bir de butik otel barındıran kompleks projesinin temellerini attı. 

Kendisi de Eskişehirli olan Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca’nın girişimiyle hayata geçecek olan kompleks, Eskişehir Belediyesi’nin tahsis etttiği ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan tarihi Odunpazarı bölgesinde inşa ediliyor. 

Dünyaca ünlü Japon mimar Kengo Kuma, Polimeks için tasarladı

Müze, otel ve sosyal alanlardan oluşan kompleksin müze binasını, dünyaca ünlü mimar Kengo Kuma tasarladı. Japonya’nın son dönemde yetiştirdiği en önemli mimarlardan olan Kengo Kuma, tasarımlarında yerel malzemelerle çalışmaya özen göstermesi ve betonu olabildiğince az kullanması ile tanınıyor. 

Mimari felsefesini, “Doğa ile mimariyi, ‘bina’ ve bulunduğu ‘lokasyon’ arasında güçlü bir bağ kurulmasını sağlayacak şekilde harmanlamak” olarak tanımlayan Kengo Kuma, bunu sağlamak için kolayca temin edilebilecek, ahşap, taş ve kağıt gibi doğal ve yerel malzemeler kullanmayı tercih ediyor. Otobüs durağından restorana, mağazadan otele farklı mekanlar tasarlayan Kuma, müze binaları konusunda da ciddi bir tecrübe ve birikime sahip.Kengo Kuma’nin imzasını taşıyan yapılar bugüne kadar Çin’den İtalya’ya, Japonya’dan İsviçre’ye uzanan geniş bir coğrafyada hayat buldu.

Eskişehir’in tarihi Odunpazarı bölgesinde, toplam 3.300 m2 alan üzerine kurulacak kompleksin, 2017 sonunda kapılarını açması planlanıyor. Müzedeki daimi sergide Polimeks koleksiyonunda yer alan modernve çağdaş Türk sanatçılarının eserleri sergilenecek. Bunun yanı sıra dönemsel sergiler, sanatçı buluşmaları, atölye, seminer ve eğitim programları da hayata geçirilecek.

“Geleceği gençler şekillendirecek”

“Dünyada bu türlü müzelerde sergilenecek eserler kadar, müze binasının mimarisinin de dikkat çekici olmasına özellikle önem veriliyor. Koleksiyonumuzdaki, sanat değeri yüksek eserlerin yer alacağı müzemiz için biz de bu alanda dünya çapında bir mimarla çalışmaya karar verdik” diyen Erol Tabanca şöyle devam etti: 

“Özellikle gençlerin çağdaş ve modern sanata, tasarıma, mimariye olan ilgisini önemsiyoruz. Polimeks olarak felsefemiz, dünyanın neresinde olursa olsun sadece anahtar teslim projeler üretmek değil. Bulunduğu şehirle ve yerel kültürle bütünleşen, ona katkıda bulunacak, sürdürülebilir ve bizden sonraki jenerasyonlara ilham kaynağı olacak izler bırakmak isteğindeyiz. Eskişehir’in UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş tarihi ve en özel bölgesi olan Odunpazarı’ndaki restorasyon çalışmalarının da bir parçasını oluşturacak bu müze Eskişehirliler’in sanatla buluşmasına katkı sağlayacak, manevi değeri yüksek bir projedir. Eskişehir bizim evimiz, burada daha önce de yatırımlarımız oldu. Polimeks olarak bize böyle bir fırsat sunduğu için Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e teşekkürlerimizi sunuyorum.”
Haber: Editör