Dalaman Havalimanı


RESİM YÜKLENİYOR
0
Firma
YDA İnşaat
Yetkili
Hüseyin ARSLAN
Telefon
0 312 459 44 00 /
Adres
Vedat Dalokay Caddesi No:112 G.O.P. Çankaya / ANKARA
Marka
YDA İnşaat Dalaman Havalimanı
Kategori
MÜTEAHHİT PROJELERİ, Ulaşım Projeleri, Havaalanı Projeleri
Tarih
01 Ağu 2016
3128 Görüntüleme
Teklif Al

Proje Detayı

YDA Group iştiraklerinden olan ATM Havalimanı Yapım ve İşletme A.Ş., Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ’nin) 2003 yılında YİD (Yap İşlet Devret) modeline göre açmış olduğu Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin yapım ve işletim ihalesini kazanarak; proje kapsamında, 95.000 m2 kapalı alanı bulunan Yeni Dış Hatlar Terminal Binası yanı sıra, aprona 210.000 m2‘lik ilave altyapı inşaatı da yapılmıştır ve böylelikle Dış Hatlar Terminali’nin yıllık toplam yolcu kapasitesi 10.000.000 (on milyon), havalimanı uçak park pozisyonu toplam kapasitesi de 35′e yükseltilmiştir.

Proje, Alman Hypo-Vereinsbank kredisi ve YDA öz kaynakları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu uluslararası havalimanı projesinin danışmanlık ve denetlenmesinde, Scott Wilson (U.K), Obermeyer GmbH (Almanya) Deloitte Touch ve Miller gibi uluslararası firmalar görev almıştır.

ATM Havalimanı Yapım ve İşletme A.Ş., Dalaman Havalimanı Yeni Dış Hatlar Terminali’ni uluslararası normlara uygun bir şekilde işletimini sağlamayı ve terminalin kalite standardını sürekli kılmayı hedef olarak benimsemiştir.

Türkiye’nin turistik kıyı şeridindeki en önemli noktalardan olan Datça, Marmaris, Göcek, Dalyan, Sarıgerme, Fethiye, Ölüdeniz, Kalkan ve Kaş’ı kapsayan bölgeye hitap eden, 10.000.000 yolcu kapasiteli son teknoloji ile donatılmış yeni terminali ile Dalaman Havalimanı, dünya trendinin üzerinde büyüyen Türkiye’ de söz konusu bölgenin artan yolcu ve uçak sayısını rahatlıkla karşılayabilecek duruma gelmiştir.

YDA Grup’un gerçekleştirmiş olduğu havalimanı projesi birçok yerel ve uluslararası ödüle sahiptir. 1999 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin açmış olduğu proje tasarımı yarışmasında, uluslararası üne sahip mimarlar Emre Arolat ve Bünyamin Derman tarafından hazırlanan ATM Dış Hatlar Terminali projesi, modern mimari yapı ve çevre uyumluluğunun mükemmel kombinasyonunu yaratabilmiş olmasından dolayı birincilik ödülü almıştır. Terminal bunun yanı sıra, yapısında göstermiş olduğu çevreye duyarlı yaklaşım ve getirdiği klişelerden uzak çözümlerle 2006 yılında 53 farklı ülkeden toplamda 462 projenin katıldığı mimari yarışmada “AR Awards for Emerging Architecture” mimarlık ödülüne layık bulunmuştur. ATM Dış Hatlar Terminali bu ödülü ile de Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiştir.

ATM Havalimanı Yapım ve İşletme A.Ş., ulusal ve uluslararası gelişmeleri sürekli takip ederek ve yolcu gereksinimlerini belirleyip yeni ürünler geliştirerek emsalleriyle arasında fark yaratmaktadır. YDA Group; DHMİ’nin 7 Mart 2014 tarihinde yenilediği ihalede en yüksek teklifi vererek hali hazırda 2006 yılından bu yana dış hatlar terminalini işletmekte olduğu Dalaman Uluslararası Havalimanı’nın iç ve dış hatlarını 26 yıllığına işletme hakkını kazanmıştır.

 Satış Noktaları

Merkez

Firma
YDA İnşaat
 Adres
Vedat Dalokay Caddesi No:112 G.O.P.
Çankaya / ANKARA
 Telefon
0 312 459 44 00 /
 Web
http://yda.com.tr