SEKTÖREL HABERLER

Romanya’daki Demiryolu Üstyapı Modernizasyon Projesi’ne Yapı Merkezi İmzası

Toplam okunma sayısı: 574
31 Oca 2023
Dünya çapında dev projelere imza atan Yapı Merkezi,Romanya 11 Lot Demiryolu Üstyapı Modernizasyon Projesi’ni üstlendi. Yapı Merkezi için bölgesel önem taşıyan Romanya’daki proje kapsamında 11 lot bulunuyor.Proje süresi her bir lot için 24 ay olup, 11 lot’un toplam maliyeti 44,6 M €. Projenin imza töreni 17 Ocak 2023’te Bükreş’te gerçekleşti.

Dünya çapında dev projelere imza atan ve ulaşım, altyapı ve genel müteahhitlik alanında dünya çapında ilkleri gerçekleştiren Yapı Merkezi,şimdi deRomanya 11 Lot Demiryolu Üstyapı Modernizasyon Projesi’ni üstlendi. Yapı Merkezi için bölgesel önem taşıyan Romanya’daki proje kapsamında 11 lot bulunuyor.Proje süresi her bir lot için 24 ay olan 11 Lot’un toplam maliyeti 44,6 M €. Yapı Merkezi için bölgesel önem taşıyan projenin imza töreni, 17 Ocak 2023’te Yapı Merkezi CEO’su Aslan Uzun ve Yapı Merkezi İnşaat Teklif Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Saatçi ve Teklif direktörü Erkut Karagöz’ün katılımıyla gerçekleşti.

Güzergâh uzunluğu yaklaşık 24 km ve 11 Lot kapsamındaki tek hat uzunluğu 46,5 hat-km olan projenin süresi her bir lot için 24 ay ve garanti süresi 60 aydır. Proje kapsamında hattın istenilen hızda çalışması için hattın üstyapısının yeniden yapım ve bakım işleri bulunuyor. Projenin ihalesi "CFR" SA Bükreş Bölgesi Şubesi tarafından 27 Ekim 2022 tarihinde yapıldı.

Proje Kapsamında; hat üstyapı modernizasyonu, hat üst yapısını oluşturan elemanların değiştirilmesi ve bağsız bir hat oluşturulması, bunun sonucunda hattın yolcu trenleri için 120 km/sa ve yük trenleri için 100 km/satrafik hızı parametrelerine getirilmesi, demiryolu ile hemzemin geçitlerin bağlantı elemanlarının montajı ve karayolları ile bağlantıların yapılması, hat boyunca yağmur suyu drenaj sistemlerinin, hat ekipman alanlarının veya mevcut hemzemin geçitlerin temizlenmesive diğer bakım işleri bulunuyor.

İmza törenindeki konuşmasında, Romanya’nın Avrupa’da yer almasından dolayı kendileri için önem taşıdığını belirten Yapı Merkezi CEO’su Aslan Uzun şunları söyledi: “Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz birçok başarılı projeye bugün bir yenisini daha eklemiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ulaşım, altyapı ve genel müteahhitlik alanında dünya çapında ilkleri gerçekleştiren Yapı Merkezi olarak çeşitli projeler ile ülkemize ciddi bir döviz girdisi sağlayarak ekonomimizin güçlenmesine katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.’’

Yapı Merkezi 3 kıtada 4.000 km’nin üzerinde demiryolu inşa etti

1965 yılında kurulan Yapı Merkezi uluslararası arenalarda dev projelere imza atan bir Türk inşaat firması olarak taşımacılık, altyapı ve genel müteahhitlik alanlarında global öncü oldu. 2021 yılı sonu itibariyle 3 kıtada 4.000 kilometrenin üzerinde demiryolu ve 63 raylı sistem projesini başarıyla tamamlayan firma, dünyada günde 3,5 milyondan fazla yolcunun güvenle taşınmasını sağlıyor. Yapı Merkezi, 2016 yılında Asya ve Avrupa kıtalarını deniz tabanının altından karayolu tüneli ile birleştiren Avrasya Tüneli Projesi’ni tamamladı. Yapı Merkezi liderliğindeki Ortak Girişim’in 2017 yılında ihalesini aldığı, dünyanın en uzun (2.023m) orta açıklıklı asma köprüsü olan 1915Çanakkale Köprüsü ise teslim tarihinden 18 ay önce tamamlanarak 18 Mart 2022 yılında hizmete açıldı.

Yapı Merkezi’nin 16 ay gibi kısa bir sürede tamamladığıTürkiye’nin İlk Yerli Elektrikli Otomobil Fabrikası olan TOGG Gemlik Tesisi,29 Ekim 2022’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle açıldı. Yapı Merkezi’nin bu olağanüstü çalışma kalitesinden son derece etkilenen dünya devi BMW Group daMacaristan’ın Debrecen şehrinde faaliyet gösterecek olan araba üretim tesislerinin inşaası için YapıMerkezi ile çalışmaya karar verdi.

Yapı Merkezi’nin, Tanzanya, Etiyopya, Senegal, Zambiya, Cezayir, Fas ve Sudan gibi diğer Afrika ülkelerinde de devam eden ve tamamlanmış ulaşım projelerinde imzası bulunuyor.

19.000’den fazla çalışanıyla Yapı Merkezi, aranan ve güven duyulan bir "dünya markası" olma vasfını gittikçe pekiştirmeyi, Türkiye’nin ve dünyanın bayındırlık tarihindeki seçkin konumunu sürdürmeyi hedefliyor. Engineering News-Record - ENR tarafından her yıl belirlenen TOP 250 Global Müteahhitler Listesi’nde 58. sırada yer alan Yapı Merkezi, Raylı Sistemler-Toplu Taşıma Listesi’nde de 8. sırada yer aldı.

Fotoğraftakiler:

1no’lu foto: Soldan Sağa: Yapı Merkezi İnşaat Teklif Direktörü Erkut Karagöz, Yapı Merkezi TOGG Şantiyesi ISG Müdürü Sonat Üçer, Yapı Merkezi İnşaat İSG Şefi Tevfik Demircioğlu,Yapı Merkezi İnşaat Teklif Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Erkan Saatçı,NationalRailwayCompany Bölge Müdürü CristianMarianUngurean, Yapı Merkezi Holding CEO Aslan Uzun, Yapı Merkezi İnşaat Teklif Dokümantasyon Şefi Arkın Atacan

Haber: Editör