RÖPORTAJLAR

Termodinamik Pencere Emin Adımlarla İlerliyor

Toplam okunma sayısı: 1730
05 Tem 2008
Onur Bey! Termodinamik Pencerenin kuruluşundan bahsedebilir misiniz? Termodinamik pencere, 2005 yılında faaliyetlerine başlayan , ilk faturasını 2005 yılı ağustos ayında kesen ve 2008 ağustos ayında kuruluş yıldönümünü kutlayacak olan bir firmadır. Sektöre bu süre içinde birçok yenilik katmakla birlikte son yıllardaki ihracat hedefiyle de ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır.
PVC pencere ve kapı sektöründe kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz?
Bizim yaptığımız iş belli, Termodinamik 1986 yılından beri üreten ve sürekli güçlenen bir firma. Yurt içi %60, yurt dışı %40 lık üretim ortalamamız var ve tek derdimiz müşterilerimize daha iyi nasıl hizmet verebiliriz. A firması şunu yapıyor B firması bunu yapıyor biz de bunlara benzer şeyler yapalım demiyoruz.Bizim derdimiz ve çabamız Termodinamik markasını önce ulusal ölçekte sonra uluslar arası ölçekte bir marka yapmak.
Aylık ortalama tek vardiya 50.000 m/tül pvc üretiyoruz.Üretimde 3 vardiya çalıştığımız dönemlerimizde oldu tabiî ki. Hatta Gürcistan da bir okul projemiz vardı pimaş ile yaptığımız ortak projede 55000 m/tül PVC’ yi 10 günde işledik. Aylık üretim kapasitemiz 90.000 m/tüldür.
Montaj ve taşeron ekiplerimiz dışında Termodinamik pencere olarak personel sayımız 45dir.Ayrıca dışarıdan taşeron montaj ekiplerimiz de mevcut.
Pvc kapı pencerenin yanında bağlantılı ürünler olan panjur ve kepenk sistemlerini de 2006 yılında üretmeye başladık
2008 yılının ilk altı ayını nasıl değerlendiriyorsunuz?
2008 yılı çok iyi bir yıl olmamasına rağmen bir tedbirlerimizi önceden aldık diyebiliriz.İhracatla bu dönemi kapatmaya çalıştık ve başarılıda olduk.2008 in ilk altı aylık döneminde hedeflerimizin üstüne çıktık diyebilirim.
Termodinamik pencere olarak kurulduğumuz ilk yıldan beri devamlı yükseliş trendi sergiledik.Ama bu yükseliş bizim hedeflerimizi de toplamda tutturduğumuz anlamına gelmiyor.2007 yılındaki piyasa istikrarsızlığı tabiî ki bizleri de etkiledi.2007 yılında beklediğimiz oranda ihracatımız olmadı.Bu açığı kapatmak için de yurt içi alüminyum doğrama piyasasına da girdik..Üretim olarak sadece pvc değil alüminyum doğrama olarak ta üretim yapmaya başladık.Alüminyum doğrama konusunda ileriki zamanlarda iç piyasada çok önemli hedeflerimiz var.Bu tür çalışmalar bizi doğal olarak sürekli büyümeye götürdü.Sonuçlarını tüm verilerimizde görmeye başladık ki 2007 yılı büyüme oranımız % 30 dur ve bu oranı 2008 yılında da korumaya devam edeceğiz.
2008 yılı ihracatımızın çoğu Almanya’ya yönelik oldu.Nakliye ve ambalaj maliyetleri yüksek olduğu için üretimlerimizi Almanya veya Avrupa birliği ülkeleri içinde bir ülkede yapmak planlarımızın içinde. Bu bizim satış ve maliyetimizi olumlu yönde etkileyecek. İşçilik maliyetleri aşağı yukarı aynı olduğu için geriye malzeme ile nakliye kalıyor. Verimlilik açısından değerlendireceğiz ve ona göre bir strateji geliştireceğiz.
Bayiler ve Satış sonrası hizmetler konusunda neler yapıyorsunuz?
Termodinamik ısıtmadan aldığımız tecrübe ile bu konuda da piyasada çok iyiyiz.
Müşterilerimize, bayilerimize ve müteahhitlerimize ürünümüzü göndermeden bir gün önce sms ile bilgi mesajı gönderiyoruz. Bunun dışında anket çalışmaları yapıyoruz ve her ay anket sonuçlarını raporluyoruz. Şu ana kadar ki hata payımız binde 3 oranında.ayrıca tüm ürünlerin giriş ve çıkış kalite kontrolü birebir ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır.Bu kontrollere destek sacının kalınlıkları da dahildir.Bu konuda ayrıca saç kalınlığını kontrol eden cihazlarla kontrol yapıyoruz.
Kalite ve müşteri memnuniyeti bizi diğer firmalardan ayıran bir özelliktir. Müşterilerimize ucuz ve kaliteli ürün veriyoruz. Üretimleri bizzat denetliyoruz. Çünkü üzerine Termodinamik logosunu yapıştıracağız her ürünün o markayı haketmesi lazım. Kaliteli ürünü oluşturan malzemenin de kaliteli olması gerekiyor. Bunu sadece biz değil birebir mütahid mühendis müşterilerimiz bizlere tebriklerini ileterek anlatmaktalar..Dolayısıyla bizim en büyük ayırt edici özelliğimiz kalite ve müşteri memnuniyetidir.Bu konuda ki sloganımız da koşulsuz müşteri memnuniyetidir.
Ege Bölgesi ağırlıklı 30 bayimiz var.Ayrıca İstanbul bölge müdürlüğümüz aktif şekilde çalışmalarını sürdürüyor. 2007 yılının sonunda bizim kontrolümüz dahilinde yeni bir proje olarak üretici bayilik vermeye başladık.Üretici bayilik konusunda daha çok seçici davranmaya gayret ediyoruz.
Teşekkür ederiz.
Rica ederim biz teşekkür ederiz.

Haber: İnşaat Trendy