SEKTÖREL HABERLER

Üsküp ve Ohri Bölgesindeki Osmanlı-Türk Mimari Mirası

Toplam okunma sayısı: 2086
15 Mar 2016
Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin hazırladığı KÜLTÜR KÖPRÜLERİ projesi yola devam ediyor. Proje kapsamında yurtdışındaki mimari mirasımız ayrıntılı tarihçeleri, analizleri, planları, görselleri ve illustrasyonları ile kayıt altına alınarak bir kitap serisi hazırlanmakta. Kocaeli Üniversitesi Vakfı’nın (KÜV) desteklediği ve Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından yürütülen projenin ilk kitabı “Selanik ve Kavala Bölgesindeki Osmanlı-Türk Mimari Mirası geçtiğimiz ay yayımlanmıştı. Şimdi de projenin ikinci kitabı olan “Üsküp ve Ohri Bölgesindeki Osmanlı-Türk Mimari Mirası yine Kocaeli Üniversitesi Vakfı Yayınevi tarafından yayımlandı.
Kitapta Osmanlı döneminden kalma mimari eserlere ait tüm ayrıntı ve görsellerle birlikte yörenin tarihçesi ve günümüz sosyolojisine dair analizler ve gözlemler yer almakta.

İkinci kitabın yazarları Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan (Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı ve Proje Yürütücüsü), Hikmet Temel Akarsu (Mimar-Yazar- Proje Danışmanı) ve Makedonyalı bir mimar olup Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde doktora yapmakta olan Yüksek Mimar Belma Alik.

Kitapların hazırlanmasında Makedonya’da yerleşik Türkler, yerel arşivler, mimarlık fakülteleri, yabancı üniversiteler, profesyonel yazar, çizer ve edebiyatçıların da desteği alındı. Proje yürütücüsü ve Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan’ın verdiği bilgiye göre serinin devam kitapları üzerinde de çalışılmakta olup üç kitabın daha yıl sonuna kadar hazırlanması planlanmaktadır. Sözkonusu üç kitap için  yaklaşık beş akademisyen, bir profesyonel yazar, bir illustratör ve grafik ajansının destek vereceği bildirilmekte.
Haber: Editör